Plener - etymologia słowa i ogólny opis

Fotografia - Plener

Należało by chyba zacząć od wyjaśnienia samego pojęcia pleneru, więc spróbujmy. Słowo "plener" pochodzi z języka francuskiego "en plein air" co bezpośrednio można przetłumaczyć jako "na zewnątrz", "pod gołym niebem", "na dworze", "na powietrzu".

Wikipedia pojęcie pleneru opisuje jako rodzaj malarstwa wykonywanego na wolnym powietrzu, bezpośrednio z natury. Pojęcie to pierwotnie było używane w sztuce w malarstwie na początku XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Kiedy pojawiły się fotografia i film jako dyscyplina sztuki plener zaczął odnosić się również do nich. Fotografia plenerowa oznaczała robienie zdjęć (filmowanie) na świeżym powietrzu, na łonie natury.

Wraz z pędzącym czasem zmienia się również spojrzenie na pewne rzeczy. Podobnie jak kiedyś słowa "środowisko" czy "ekosystem" kojarzyły się tylko z przyrodą. W naszych czasach coraz częściej słyszy się o "środowisku przemysłowym" czy "ekosystemie miejskim". Tylko po co ja to piszę ... co to ma wspólnego ze zdjęciami plenerowymi. Ma coś wspólnego o tyle, że coraz częściej sesja plenerowa jest organizowana w mieście. Świetnie wychodzą zdjęcia na tle oświetlonych nocą mostów, fabryk osnutych mgłą czy po prostu w ciekawie zaaranżowanych wnętrzach kawiarni lub winiarni. Oczywiście nie oznacza to, że tradycyjny plener na łonie natury odchodzi w zapomnienie. Oczywiście nie -  ale powiedzmy, że pojawiają się ciągle nowe trendy w materii ciekawych zdjęć plenerowych.