Plener ślubny

Fotografia - Plener

Na zdjęcia ślubne w plenerze ostatnimi laty decyduje się coraz więcej Par Młodych. Młodzi energiczni ludzie tworzą niezapomniane kreacje, otwierają się i chcą pokazać to co kochają. A każdy poza Nowo upieczoną Żoną czy Mężem ma przecież inne rzeczy, które kocha. Jedni nie mogą żyć bez morza, inni bez gór, niektórzy nie rozstają się z rowerem, jeszcze inni kochają zwierzęta. Każda dodatkowa "pasja" jest warta pokazania na plenerowym tle.

Nie tylko reportaż ...

Reportaż ślubny z Uroczystości w Kościele to podstawa. Później przyjęcie weselne w gronie Rodziny, Przyjaciół i Znajomych. Wreszcie przychodzi czas aby Swojemu Towarzyszowi na całe życie pokazać samych siebie. Nasze zainteresowania, pasje - rzeczy które do tej pory były naszym życiem i naszą pasją. Zawsze popierałem plener ślubny dostosowany do zainteresowań Młodych, często związany z ich hobby, czasem z pracą, z miejscami w których się wychowali i które dostarczają im od lat niezapomnianych wspomnień.

Wśród Młodych Par pojawia się wiele pytań odnośnie fotografii plenerowej, organizacji samych zdjęć, doboru miejsc, ilości tych miejsc, itp., itd. Czy zdać się w tej kwestii na fotografa czy samemu zaplanować sobie ten wyjątkowy czas w taki sposób aby czas wykonania zdjęć wspominać za wiele lat ze starą fotografią w albumie. Zastanówmy się więc wspólnie nad odpowiedziami na te pytania.

Jak zaplanować plener? ...

Zależnie od wizji Pary Młodej zdjęcia można zrealizować w najróżniejszy sposób. Dla każdego fotografa znacznie bardziej atrakcyjne będą zdjęcia gdy para młoda będzie czuła się swobodnie i zachowywała naturalnie. Sytuacja taka będzie jednak trudna do zaaranżowania w miejscu gdzie Młodzi będą czuli presję ze strony fotografa, gdzie pozowania do zdjęcia nie będzie dla Nich przyjemnością lecz koniecznością. Plener więc należy zaplanować raczej na luzie, w odpowiadającym nam klimacie, czasie i miejscu. Efekt wtedy będzie murowany.

Gdzie najlepiej zrobić zdjęcia plenerowe?

W fotografii plenerowej są różne trendy. Jej początki w 100% oznaczały zdjęcia na łonie natury: w parku, w lesie, nad wodą, w górach czy nad morzem. Nadal są to miejsca atrakcyjne do zrobienia zdjęć.

Pojawiają się jednak nowe trendy związane z fotografią w miejscach opuszczonych, zaniedbanych: starych kamienicach, fabrykach, halach. Elementy stare, zniszczone, stare elewacje, nieużywane od lat sprzęty i maszyny tworzą niepowtarzalny klimat. Nadają zdjęciom już w dniu ich zrobienia charakteru archiwalnego. Jeśli dodać do tego jeszcze dobrą obróbkę możemy się poczuć na zdjęciach niemalże jak nasi rodzice czy dziadkowie ;-).

Innym dość nowym podejściem jest plener w centrum miasta. Zdjęcia wykonane w naturalnym otoczeniu ze zwykłymi sytuacjami i przypadkowymi ludźmi w tle. Można je wykonać zarówno na Rynku starego miasta, na miejskim deptaku, w dopiero co otwartym lokalu, galerii handlowej lub w super nowoczesnej okolicy z "kosmicznymi" bryłami architektonicznymi w tle.

Kiedy najlepiej umówić się na plener ślubny? ...

Czas pleneru to dwie zupełnie niezależne kwestie.

Po pierwsze kwestia czy plener zrobić w sobotę bezpośrednio przed ślubem, w trakcie wesela, a może na spokojnie w ciągu tygodnia po ślubie. Każdy wybór ma swoje minusy i plusy. Jeśli chodzi o minusy to plener w dniu ślubu na pewno będzie ograniczony czasowo, plener w trakcie wesela oznacza opuszczenie zabawy, natomiast zdjęcia w innym dniu będą wymagały dodatkowego przygotowania uczesania i makijażu. W kwestii plusów to plener przed ślubem wykorzysta oryginalny makijaż w pełniej jego okazałości, plener podczas wesela odbędzie się właśnie wtedy gdy przeżywacie swoje najpiękniejsze chwile, natomiast zdjęcia po ślubie i weselu pozwolą wyżyć się na maksa, ubrudzić sukienkę oraz poświęcić zdjęciom tyle czasu ile uznamy za stosowne.

Druga kwestia to najlepsza godzina na plener zapewniające wymarzone sceny uwzględniające wschodzące lub zachodzące słońce, być może sztuczne oświetlenie na plenerze miejskim lub bajkowo podświetloną fontannę w środku nocy.

Jednoznacznie nie da się doradzić kiedy zrobić plener i o której godzinie. Ponadto będzie to w dużej mierze zależne od miejsc jakie wybierzemy. Nocny plener w lesie raczej mija się z celem. Najlepsze godziny na zdjęcia w świetle dziennym to czas w okolicy wschodu i zachodu słońca. Czas jest jednak nieubłagany i nie pozwoli na siebie czekać. Wschód i zachód nie będą trwały wiecznie. Najbardziej uniwersalną porą jest umówienie się przed godziną zachodu. Wtedy na części zdjęć uda nam się na pewno wykorzystać zachodzące słońce - chociażby w fotografii konturowej. Na kolejnych zdjęciach można wykorzystać świetne miękkie i ciepłe światło tuż po zachodzie słońca. Jest ono mocno rozproszone zapewniając świetne oświetlenie do ujęć plenerowych.

 

Ale nie ma się co przejmować ... każdy wybór będzie dobry.

Powodzenia!