Warunki dobrego pleneru

Fotografia - Plener

Często, gdy mowa o terminie i miejscu pleneru moi klienci martwią się na zapas: czy będzie świecić słońce, czy będzie padał deszcz, a może będzie zbyt zimno. Ogólnie boją się strasznie, że sesja się nie uda ze względu na złą pogodę. Ja wtedy zawsze im powtarzam, że najważniejsze jest podejście i pomysł. Wtedy plener niezależnie od miejsca i pogody może być wspaniały. Oczywiście trudne miejsca i warunki pogodowe są wyzwaniem, ale później - oglądając udane zdjęcia z ekstremalnego pleneru satysfakcja będzieodwrotnie proporcjonalna do pokonanych trudności.

Czy oglądając zdjęcia lub filmy zrealizowane w dowolnym plenerze pierwszym kryterium będzie widoczna na nich pogoda? Chyba nie przecież deszcz, śnieg, mgła, burza i tęcza mogą również stanowić świetne tło dla zdjęć plenerowych. Tak więc podsumowując to nie pogoda jest najważniejsza, ale nastawienie i chęci.

Do wykonywania dowolnych zdjęć trzeba się przygotować. Plener jednak w tej kwestii wymaga szczególnego przygotowania. W szczególności próbując porównać fotografię studyjną i fotografię plenerową warto zauważyć, że następuje pewien odwrót od fotografii w studio w kierunku fotografii plenerowej.

Fotografia studyjna jest zdecydowanie mniej wymagająca od fotografa. W studio wszystko jest pod ręką, właściwie nie może się zjawić nic nieprzewidzianego, całą sesję można z dowolnym wyprzedzeniem od początku do końca wyreżyserować.

Zdjęcia w plenerze są zupełnym przeciwieństwem: nie wszystko da się w plener zabrać, często zjawia się coś nieprzewidzianego i nie można wszystkiego zaplanować. Można by powiedzieć "niestety", ale można również powiedzieć "na szczęście". Plener daje za to znacznie większe pole do popisu zarówno dla fotografa jak i osób fotografowanych. Często rzeczy nieprzewidziane potrafią wygenerować sytuacje do wspaniałych ujęć - trzeba tylko chcieć to wykorzystać. W plenerze czasami brak planu jest najlepszym planem, a zastane "tu i teraz" warunki dają szansę na nietuzinkowe ujęcia.